wtorek, 3 maja 2011

Lista Ocelota

Znużony aktywnym dniem, postanowiłem odprężyć się przed snem serią makabrycznych morderstw. Nie dokonałem ich sam - co jest bardzo wygodne - lecz wysłużyłem się Jasonem. Jason jest gwiazdą słynnej serii slasherowej Piątek, 13-tego. Jako gwiazda da się lubić - nie pręży twarzy i muskułów do kamer, pozostaje skupiony na swoim mozolnym rzemiośle. Rzemiosło zaś sprowadza się do uporczywych spacerów leśnych wokół jeziora Crystal Lake, w celu wyeliminowania 100% ludzi mających nieszczęście się tam kręcić - przy czym 90% z tych niefortunników stanowi młodzież skoncentrowana na obnażaniu i swawoli, a 10% jednostki dodatkowe: gajowi, policjanci, pielęgniarze, kaznodzieje, telekinetycy i paintballiści.
Wszyscy oni giną; Jason nie przebiera. W siódmej części serii także. Podczas łagodzenia i kołysania zmęczonych płatów mózgowych mordami, nie omieszkałem przyuważyć kolejnego aktu barbarzyństwa producenckiego - tak, naturalnie, wymiotano znów kota w powietrze.
Tym razem był to mój szczególnie ulubiony kot: szaropręgowany dachowiec. Sam mam takiego; przypominam, że jego - a raczej jej - zdjęcie można obejrzeć w galerii. Co prawda nie jest specjalnie aktualne. Zrobiono je w czasach, gdy na Słodką polowały jeszcze koniki polne. Dziś Słodka jest większa, a instynkt drapieżcy też nie pozostał w tyle. Codziennie nieruchomieje pod gałęzią brzozową, zwieszoną nad murem patio, i czyha na kruki oraz archeopteryksy. Te drugie zapewne już nie przylecą; wymarły w późnej jurze. Może i dobrze dla Słodkiej, bo miały dużo wspólnego z harpiami, jeśli pominąć urodę głowy.
Koty szaropręgowane są przepiękne, choć - doprawdy konfundujące - często kojarzą mi się wyrazem oczu (twarzy?) Stalina. Ale to niczemu nie przeszkadza. Na pewno nie mojej adoracji i miłości do tych gimnastycznie doskonałych predatorów.
A rzut takim stalinopodobnym predatorem wchodzi na listę.
1. Zabójstwa przy Rue Morgue (1986, wyst. Val Kilmer)
2. Halloween 2 (1981, wyst. Jamie Lee Curtis)
3. Halloween 5 (1989, wyst. Donald Pleasance)
4. Prima Aprilis (1986, wyst. Amy Steel)
5. Piątek, 13-tego 2 (1981 wyst. Amy Steel)
6. Piątek, 13-tego V: Nowy początek (1985, wyst. Melanie Kinnaman)
7. Piątek, 13-tego VII: Nowa krew (1988, wyst. Lar Park-Lincoln)

2 komentarze:

  1. Autorze ! ..to zdjęcie jest tak wymowne,że kogoś mi przypomina ;-)))))

    OdpowiedzUsuń
  2. Powinno przypominać dwóch zasłużonych reformatorów. Chodzi o... No??

    OdpowiedzUsuń